Sâmbătă, 24.08.2019, 02:25
Principală | Înregistrare | Logare Bine aţi venit Vizitator | RSS
Formularul pentru autentificare
Vkontakte
Мы в Контакте
Calendar
«  Septembrie 2015  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Arhiva materialelor
Sondajul nostru
Evaluează site-ul meu
Total răspunsuri: 149
Prietenii site-ului
 • Creaţi un website gratuit
 • Desktop Online
 • Jocuri Online Gratuite
 • Tutoriale Video
 • Toate Tag-urile HTML
 • Kit-uri de Navigator
 • Principală » 2015 » Septembrie » 14 » Fotoreportaj
  14:37
  Fotoreportaj

  O nouă pagină în istoria Bisericii „Sf. Dumitru” din Poieni Bucovina

  Sâmbăta trecută satul Bucovca (Poieni Bucovina) a primit înalţi şi dragi oaspeţi – un sobor de circa 21 de preoţi în frunte cu Înaltpreasfinţitul Meletie, Arhiepiscop al Cernăuţilor şi Bucovinei, enoriaşii locali împreună cu dl primar Dumitru Cârlanaru şi cei veniţi din satele vecine, corişti de la Episcopie şi un grup al Corului „Osana” de la Biserica Sf. Spiridon din Herţa – toţi au răspuns la invitaţia părintelui-paroh Ioan Petro, protoiereu mitrofor, de a participa la serviciul divin de sfinţire a sfântului locaş după ample lucrări de reparaţie. 
  Creştinii l-au întâmpinat dis-de-dimineaţă pe Vlădica Meletie, care a oficiat Sfânta Liturghie, după care au urmat cuvinte de învăţătură rostite de preoţii Pavel Pavlenco, parohul Bisericii din Horecea Urbană, şi Pavel Dumitru, protopopul raionului Herţa, care au vorbit despre istoricul acestui sfânt locaş înălţat cu ajutorul sindicatului petroliştilor români condus de dl Liviu Luca, care le-a dăruit românilor din Poieni şi clădirea actualei şcoli, despre preoţii care au slujit aici, contribuind fiecare la prosperarea acestui loc sfânt, lucrarea de faţă fiind începută de fostul părinte paroh Dumitru Botlung.
  O bucurie aparte pentru toţi a fost Icoana Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Crasna. 
  Elevii şcolii locale au adus în dar celor prezenţi un buchet de cântece şi versuri duhovniceşti, iar Înaltpreasfinţitul Meletie a înmânat diplome de onoare celor mai activi participanţi la nobila lucrare. Ploaia ciobănească de afară a venit ca o binecuvântare peste pământul însetat, ca un dar ceresc pentru rugăciunile înălţate cu sinceritate şi smerenie de preoţi şi enoriaşii păstoriţi de ei.
  Când deja mulţimea a început să se împrăştie, am stat de vorbă cu dl Gheorghe Griban, gospodarul care a depus mult efort la începutul  acelor mari transformări din Bucovca:
  - Îmi amintesc cu drag şi nostalgie de acele timpuri, de obstacolele prin care s-a trecut şi vreau să le exprim încă o dată petroliştilor români care au ajutat atât de mult satul nostru, dar şi alte sate din Ţinutul Herţa, sincere mulţumiri în numele întregului sat. După cum vedem, fapta e continuată de actualii poienari, care au deschis o nouă pagină în istoria bisericii noastre.

  Vasile BÂCU

  Vizualizări: 452 | Adăugat de: goshasuper235224 | Rating: 0.0/0
  Total comentarii : 0
  Prenume *:
  Email *:
  Cod *:
  Copyright MyCorp © 2019
  Creaţi un website gratuit prin uCoz