Miercuri, 26.02.2020, 23:22
Principală | Înregistrare | Logare Bine aţi venit Vizitator | RSS
Formularul pentru autentificare
Vkontakte
Мы в Контакте
Calendar
«  Aprilie 2017  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Arhiva materialelor
Sondajul nostru
Evaluează site-ul meu
Total răspunsuri: 150
Prietenii site-ului
 • Creaţi un website gratuit
 • Desktop Online
 • Jocuri Online Gratuite
 • Tutoriale Video
 • Toate Tag-urile HTML
 • Kit-uri de Navigator
 • Principală » 2017 » Aprilie » 07

  Raionul Herța, implicat în Acțiunea panucraineană „Plantează copacul păcii”

  Sfârșitul lunii lui Mărțișor la Herța s-a dovedit a fi roditor și fructuos, punând un început bun unor lucruri concrete pentru mediul ambiant, păstrarea și ocrotirea lui. Este vorba despre Acțiunea panucraineană „Plantează copacul păcii”, ce a fost concepută din luna noiembrie a anului trecut și a căpătat un avânt puternic pe teritoriul întregii țări, iar vinerea trecută a ajuns și la hotarele celui mai mic centru raional din Ucraina – Herța.
  Evenimentul a fost inițiat de Consiliul orășenesc Herța cu ocazia aniversării a 580 de ani de la prima amintire scrisă despre oraș în gramota moldoveneas ... Detalii... »

  Vizualizări: 332 | Adăugat de: goshasuper235224 | Data: 07.04.2017 | Comentarii (0)

  O victorie frumoasă a echipei noastre de handbal

  În zilele de 1-2 aprilie a.c., în orasul Hmelnițk a avut loc un turneu deja tradițional la handbal masculin „Ucraina Unită” (Україна – Єдина). 
  La turneu au participat echipe din mai multe orașe din Ucraina, printre care și echipa de handbal „Kolos Herța - Rodniciok”. 
  Ne bucură mult faptul și ne mândrim că echipa noastră a obținut victorie în acest  turneu, jucând cu asemenea echipe puternice ca: Vinița – locul II, Krivoi Rog – locul III, Hmelnițk – locul IV, Ternopil – locul V, Dneprodzerjinsk – locul VI.
  La obținerea victoriei a contribuit din plin  și ... Detalii... »

  Vizualizări: 223 | Adăugat de: goshasuper235224 | Data: 07.04.2017 | Comentarii (0)

  Campionatul regiunii Cernăuți la Orientare sportivă „Ghiocelul”

  Conform ordinului aprobat de Direcția învățământului a Administrației Regionale de Stat, cu privire la îndeplinirea planului de lucru a Departamentului regional de învățământ și științe și cu scopul educației copiilor și tinerilor prin mijloace de orientare sportivă, popularizarea modului sănătos de viață, în zilele de 1-2 aprilie au avut loc tradiționalele competiții de orientare sportivă între elevii raionului.
  Competițiile s-au desfășurat pe teritoriul Ocolului silvic al satului Hlibocioc din raionul Storojineț - în prima zi, iar în a doua zi - pe coasta muntelui Țețino, care mai este numit și „Peluza grafilor& ... Detalii... »

  Vizualizări: 278 | Adăugat de: goshasuper235224 | Data: 07.04.2017 | Comentarii (0)

  „Motiv de toamnă” – 

  Recent, la Editura „Misto” din Cernăuți a văzut lumina tiparului cartea de versuri „Motiv de toamnă”, autor domnul Vasile Bâcu, poet, ziarist, activist obștesc.
  În această carte autorul a selectat din propria creație de pe parcursul ultimelor trei decenii, începând de la primele încercări, continuând cu lirica din perioada adolescenței și tinereții, ca să încheie cu texte mai recente constând, mai ales, în epigrame.
  Câteva poezii ale autorului au fost puse pe note de către compozitorii herțeni Dumitru Ignat și Ilie Crâșmaru.
  Cele 92 de pagini cuprind trei capitole: „Caiet ostășesc”, „Motiv de toamnă” și „Epigrame”. ... Detalii... »

  Vizualizări: 274 | Adăugat de: goshasuper235224 | Data: 07.04.2017 | Comentarii (0)

  Copyright MyCorp © 2020
  Creaţi un website gratuit prin uCoz